Menu

Martina Beránková
Vztahy mě baví...  A Vás?

DAŘÍ SE VÁM TVOŘIT TO, CO OPRAVDU CHCETE ŽÍT?
Zpět

DAŘÍ SE VÁM TVOŘIT TO, CO OPRAVDU CHCETE ŽÍT?

Svoji realitu vytváříme svými myšlenkami. To jste jistě mnohokrát slyšeli, četli a přemýšleli o tom. A přesto se vám v životě stále objevují zkušenosti, které byste si vědomě nikdy do života nenaplánovali.

V našem životě se vždy projeví podstata toho, na co myslíme. Často se domníváme, že když nechceme například válku, drogy nebo terorismus a budeme proti nim bojovat, tak je zastavíme. Opak je pravdou. Jakmile jim věnujeme pozornost, otevíráme dveře, aby mohly do našeho života nějakým způsobem vstoupit.

A potom cítíme zklamání. Vždyť jsem to nechtěl! A je to tady…

 

Ve vztazích to funguje stejně. Nehceme, aby náš partner, dítě, rodič, kolega v práci dělali něco, co nám nevyhovuje nabo jim podle našeho mínění škodí. Upozorňujeme je na to. Žádáme je, aby přestali, aby svoje chování změnili. Pozorujeme, jestli následují naše rady. Přemýšlíme o tom, jak je změnit. Hledáme způsoby, jak jim pomoci. Snažíme se ze všech sil, protože je máme rádi. Přemýšlíme o tom, že dokud nepřestanou a nezmění své chování, budou se stále trápit a my s nimi…

A domníváme se, že děláme vše proto, aby se situace zlepšila. Opět opak je pravdou. Naše pozornost je zaměřená na to, co nám na nich nevyhovuje. A to se v našem životě projeví. Navíc čím víc se budeme snažit, tím horší to bude. Bude narůstat náš tlak na ně a jejich odpor vůči našemu tlaku. Vztahy se tím pádem zákonitě zhorší.

V tomto případě je podstatou našich myšlenek zaměření se na „negativní“ vlastnosti, které pak nabývají na intenzitě.

 

A stejně to funguje ve vztahu, který máme k sobě. Chceme například zhubnout, nebo pravidelně cvičit, nebo se naučit jazyk. A začneme se soustředit na to, že jazyk dostatečně neumíme nebo že se nevejdeme do kalhot, které jsme si koupili před půl rokem nebo že jsme dva týdny nebyli ve fitness, kam jmem si koupili permanentku s odhodláním trénovat dvakrát týdně. Naši poroznost přitáhne to, co nemáme, co neděláme.

Tady je podstatou našich myšlenek nedostatek chtěného, který opět naší pozorností zákonitě narůstá.

A zase jsme zklamaní. Máme v sobě pocity viny a nezdaru. Vždyť jsem to tolik chtěl a zase to nevyšlo…

 

Abyste dosáhli toho, co skutečně chcete, je třeba dát do souladu vaše touhy s vašimi myšlenkami. Každá vaše touha totiž obsahuje dvě roviny téhož. Jednak to, co skutečně chcete a zároveň absenci toho, co chcete. A vy přitáhnete tu rovinu, které věnujete pozornost.

 

Chcete-li vytvořit v životě více souladu a stojíte o podporu, volejte 777 297 380.

 

Články a zajímavosti

Další články